Baneleder Bent Toft Andersen takker for god ro og orden.
I den forgangne weekend var størstedelen af de danske Laser-sejlere samlet i Egå Sejlklub for at afgøre det officielle danske mesterskab for både ungdom og seniorer samt for at finde vindere af klassemesterskaberne for de klasser, hvori der ikke sejles om DIFs eller DS' officielle mesterskaber.

Stævnet forløb godt, og vi skal endnu engang takke Egå Sejlklub for et velafviklet event. Mesterskaberne var en del af Laser Europa Cup, og sejlerne fik 8 gode sejladser i flot efterårsvejr, fordelt med 3 sejladser fredag, 3 sejladser lørdag og 2 sejladser søndag.

Det var måske svært, men alligevel var der sejlere i alle klasser, der fandt vej til topplaceringer gang på gang, og efter 8 sejladser med to fratrækker kunne vi søndag eftermiddag hylde følgende  præmietagere i kampen om mesterskaberne:

Laser radial piger - DS/DM:

Guld: Sarah Gunni Toftedal
Sølv: Anne-Marie Rindom
Bronze: Sofie Slotsgaard

Laser standard - DIF/DM:

Guld: Thorbjørn Schierup
Sølv: Christian Guldberg Rost
Bronze: Michael Hansen

Laser radial drenge - klassemesterskab:

Guld: Patrick Döpping
Sølv: Mikkel Korsby
Bronze: Marcus Piron Kirketerp

For anden gang kunne vi kåre en klassemester i Laser Master. Resultatet blev:

Guld: Christian Gunni
Sølv: Otto Standvig
Bronze: Flemming Rost

Der deltog kun en enkelt udlænding i stævnet, og hvordan han klarede sig, kan du se i resultatlisterne nedenfor.

Stævnet var samtidig årets sidste ranglistestævne, og ranglisteresultaterne kan du se ved at klikke hér

Stort tillykke til præmietagerne - og mange tak til Egå Sejlklub og Jonas Døpping for et velafviklet DM / UDM /Klassemesterskab - og selvfølgelig Laser Europa Cup.

En speciel tak skal lyde til baneleder Bent Toft Andersen og formand for protestkomiteen Hans Vengberg for en topkvalificeret indsats - og altid med et smil på læben.

Resultater - Laser Standard - klik hér

Resultater - Laser Radial - klik hér

Sejlerhilsen

Flemming

 

DS/DM Radial piger fra vestre: Anne-Marie Rindom(s), Sarah Gunni Toftedal(g) og Sofie Slotsgaard(b)

DIF/DM Standard fra venstre: Christian G. Rost(s), Thorbjørn Schierup(g) og Michael Hansen(b)

DS/UDM Radial fra venstre: Anne-marie Rindom(s), Patrick Dopping(g) og Mikkel Korsby(b)

Klassemesterskab Radial drenge blev vundet af Patrick Döpping

Klassemesterskab Standard Master blev vundet af Christian Gunni

Ranglisten Radial piger fra venstre: Sarah Gunni Toftedal(s), Anne-Marie Rindom(g) og Sofie Slotsgaard(b)

Ranglisten Standard fra venstre: Michael Hansen(s), Thorbjørn Schierup(g) og Christian G. Rost(b)

Ranglisten Radial drenge fra venstre: Carsten Faubel(s), Patrick Döpping(g) og Mikkel Korsby(b)

Vi havde ingen deltagere i Laser 4.7 i 2014, så vandrepokalen må overvintre hos formanden.